Az is megfigyelhető, hogy van egy pár másodperces várakozás, amikor a kérdésre válaszol. Az igazság mindig hamarabb jön a nyelvünkre, mint a hazugság. Íme, mire kell figyelned, amikor szeretnéd megtudni, hogy az illető igazat mond-e neked.
Magasabb hangon beszél.
A valótlan válaszokkal kissé késik.
A test és az arc merevebb lesz.
Gyakrabban megérinti/dörzsöli kezével az arcát, különösen az orrot és a szájat.
Az arc és kéz kicsit elsápad, mivel a vér leszáll a végtagokból (ez a magas stressz jele is).
Az orrlyuk kiszélesedhet.
A légzés mélyebb és hallható.
Az ajkak elvékonyodnak és összeszorulnak.
A vállak felhúzódnak, a könyök szorosabban a testhez tapad. A test kisebb helyet foglal.
A homlok kicsit összeráncolódik főként a két szem közti részen.
A szemkontaktus megszakad.
A szívfrekvencia nő.
A tenyér lefele fordul, az ököl gyakran bezáródik. Nem tárulkozik ki számodra.
Ne feledd, hogy időnként mindenki füllent kicsiket, főleg ha azzal jót tesz. Sok esetben azért hazudunk, hogy egy másik személy érzéseit megvédjük: "Sokkal vékonyabbnak nézel ki az új frizurádtól!". Néha azért is hazudunk, hogy elkerüljünk olyasmit, amit nem szeretnénk elvégezni: "Nem tudok elmenni veled vásárolni, mert sok dolgom van otthon". Az is hazugságnak számít, ha túlzunk azért, hogy fontosabb személyiségnek tűnjünk: "Én is megnyerhettem volna a díjat, de megsajnáltam a kollégámat, ő jobban rászorult". A nők gyakran hazudnak azért, hogy mások jobban érezzék magukat. A férfiak is gyakran hazudnak, hogy ők jól érezzék magukat.
A hazugságnak hat formáját ismerjük:
Védelmi hazugság, amikor veszélytől tartva húzzuk fel a hazugság pajzsát.
Hősi hazugság, amikor valakit megvédünk valamilyen negatív történéstől.
Játékos hazugság, amikor történeteket fokozunk.
Ego hazugság, amikor nem szeretnénk kényelmetlen szituációba kerülni.
Kereső hazugság, ami a hazug tulajdonságait gazdagítja.
Rosszindulatú hazugság, amellyel szándékosan fájdalmat okozunk másnak.
Gyakran előfordul, amikor tetszelegni szeretnénk valakinek, hogy jobb képet akarunk festeni magunkról. Azért annyira gyakori, mert az igazság meggátolhatja a hazugot abban, hogy megkapja, amit akar. A nők és férfiak versenyképességükön szeretnének javítani, amikor más embertípusnak adják ki magukat, mint amilyenek valójában. Gyakran előfordul, hogy az ex-ről állítanak olyan negatív tulajdonságokat, amelyekkel saját magukat fényezik.
A tudatalattinkban valamilyen evolúciós hajlam van a megtévesztésre, annyira mélyen be lehet ágyazva a tudatunkban, hogy nehéz megmagyarázni miért érzünk rá késztetést. Valószínűleg az őseink számos helyzetet csak így voltak képesek túlélni, és mivel mindig az erősebbek élték túl, génjeik generációról-generációra felerősödtek. Azok az ősök, akik nem rendelkeztek ezzel a "túlélő" tulajdonsággal, azok lassan kihaltak. Így az evolúció a hazugoknak és hitegetőknek kedvez. Érdekes meglátás, de van benne igazság. Az okos ember viszont felismeri magában a hazudozásra való hajlamot, és megpróbálja elkerülni amennyire csak lehet. Ne feledjük, a hazugság semmire nem jelent megoldást, és ha rajtakapnak, akkor bizonyos emberek előtt aláástuk magunkat egy életre.
Szerző: Vitovszki Kitti Anikó
http://www.noiteazo.hu/hirek/hazudsz_a_testbeszed_elarul/13/3555/
Kapcsolódó hírek:
Nagy ívben teszünk a másikra
5 dolog, amit önkéntelenül üzensz a testeddel
Elszállt az agyad? Haragkezelés új módszerrel
Séta közben veszélyes lehet a mobiltelefonálás